Proč ten shon kolem Bitcoinu? Proč ten výstřel hodnoty do oblak? Vždyť digitální bankovnictví dnes už máme a funguje v celku dobře, tak co dobrého by nám mohla přinést nějaká digitální měna?

Dnes už nejspíše nikdo nepochybuje, že Bitcoin není žádný podvod. Mnoho lidí nicméně stále vnímá Bitcoin jen jako platidlo pro zloděje, případně jako způsob jak anonymně financovat terorismus. Co je na tom pravdy? Bezpochyby se dá říct, že Bitcoin může zlodějům a teroristům usnadnit jejich počínání, znamená to ale, že bychom měli technologii na základě této informace okamžitě odsoudit? Ono totiž k financování terorismu se používá především hotovost v dolarech a nikdo kvůli tomu neodsuzuje dolary samotné. Technologie za bitcoinem nezaručuje pouze větší soukromí, umožňuje toho o hodně víc.

Proč teda vystřelila cena této měny tak vysoko? Jaké má Bitcoin výhody oproti Bankám?

Účet zdarma pro každého.

Síť nechce znát vaše jméno ani jakékoliv další údaje, stačí jakýkoliv počítač, nebo chytrý telefon, který má dnes i ta poslední vesnice v Africe.

Levné transakce.

Ačkoli nyní to neplatí, jelikož bitcoinová síť vyžaduje aktualizaci. Nicméně existuje velké množství dalších kryptoměn, které jsou v současné době schopné zvládat velké množství transakcí s velmi nízkými poplatky.

Bez hranic.

Bitcoin maže hranice pro finanční transakce. Pro běžného člověka to znamená, že transakce do zahraničí už nebude stát dva tisíce korun, bude stát jako každá jiná transakce. Bitcoinová síť totiž neví, který účet je v zahraničí a který doma. Všechny účty jsou stejné a tak nemůže existovat žádná diskriminace.

Nelze jej zakázat.

Pokud teda zároveň neplánujete zakázat i internet.

Téměr anonymní.

Bitcoin využívá adresy, které vypadají například takto – 1LukukDPYyJQdDryapKrrknSjw3NL3brmm a které nejsou vázány na konkrétního člověka. Každý si může vytvořit libovolný počet těchto adres a používat je podle libosti. Háček tkví v tom, že celá historie všech transakcí v Bitcoinové síti je dostupná všem a je zpětně dohledatelná, tudíž, pokud bude v budoucnu odhalena nějaká neplecha s konkrétní „mincí“ bitcoinu, je možné zpětně dohledat, kde ona neplecha začala a jaké adresy do ní byly zapojeny. Problém anonymity řeší jiné kryptoměny, které probereme v následujícím článku.

Nepatří nikomu a všem.

Nejzajímavější na Bitcoinu je však to, že jej nemůže nikdo řídit. Co to znamená? Nikdo nemůže podle chuti snižovat jeho hodnotu. Nikdo nemůže zrušit výběry Bitcoinů z internetu a nebo komukoliv zakázat s nimi obchodovat. Všichni si jistě pamatujeme události minulých let na Kypru, kdy zdejší vláda na rozkaz Evropské Unie znárodnila svým obyvatelům část úspor. Toto v Bitcoinové síti jednoduše nebude možné. Díky těmto vlastnostnem to byl právě Bitcoin, který posloužil mnohým řekům a venezuelanům zachránit své úspory před devaulacemi ze strany vlády. Na bitcoinové síti neexistuje žádná banka, které by mohl kdokoliv zakázat vydávat peníze a obsluhovat své zákazníky.

Proč používají Bitcoin zloději a kriminálníci?

V kriminálním podsvětí je ten největší nátlak na inovace. Kriminálníci musí být neustále o krok napřed před policií a to je nutí experimentovat a používat ty nejnovější technologie mnohem víc. To pro zbytek společnosti neplatí. Lidé jsou zvyklí na věci které fungují a do novinek se pouštějí až v době, kdy jsou důkladně otestovány technologickými nadšenci. Bitcoin bezesporu není první technologie, kterou používali kriminálníci jako první. Internet a mnoho dalších vynálezů jim bezesporu usnadnil život, ale usnadnil ho i zbytku společnosti a to takovým způsobem, že se to nakonec mnohonásobně vyplatilo.

Revoluce

Bitcoin, a především technologie, která umožnila jeho fungování – blockchain, způsobí revoluci v tom, jak se lidé organizují a jak zacházejí s penězi. Digitální peníze – Bitcoin – je pouze jedna z mnoha aplikací, které lze na této technologii postavit. Adresy na blockchainu mohou držet části dat, které reprezentují například vlastnictví internetové domény, akcií, hlasovacích práv, případně fyzických objektů, pozemků a dalších věcí, které zákon dovolí. Tato vlastnost umožní blockchainu urychlit obchod a ekonomiku neskutečným způsobem, ale především umožní obyčejným lidem mít kontrolu nad svými penězi bez nutnosti využívat prostředníky – banky – k jejich uchovávání a převodu – čímž si běžný lid polepší, nicméně pro banky a korporace, které kolem nich vyrostly to bude znamenat značné omezení příjmu a dá se očekávat, že proti tomu budou bojovat a snažit se Bitcoin pošpinit. Ten se už ale nedá zastavit. V době psaní tohoto článku má Bitcoin tržní kapitalizaci kolem devítiset miliard korun a je tak mnohem silnější než mnohé národní měny. A po tom co jej začala přijímat Alza je třeba přehodnotit, zda jej budeme vnímat pouze jako měnu pro zloděje, nebo jako technologickou inovaci a investiční příležitost, která se nemusí opakovat.

Zdroje:

[1] news.bitcoin.com
[2] cryptocoinsnews.com
[3] youtube.com
[4] zpravy.aktualne.cz

Co Vám můžeme nabídnout

Chtěli by jste se o kryptoměnách dozvědět více, vzdělat se a začít je používat? Nebo Vás zaujala jejich těžba? Podívejte se, co Vám můžeme nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.